Paznokcie tipsy zdobienia wzorki
Witamy, Gościu

Choroby paznokci
(1 przeglądających) (1) Gość
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Choroby paznokci

Choroby paznokci 4 lata, 4 mies. temu #14652

 • niusiab
 • Stylistka
 • Offline
 • Posty: 133
 • Punkty: 129
 • Z okazji 2 lat ENAS Zapraszam na filiżankę do Kawiarenki ENAS Biedronka Dzień Kobiet 2011 Walentynki 2011
Paznokcie szpatułkowate- zwykle występuja u tryskających energią realistów. Dla wyciszenia można im polecić jogę i inne ćwiczenia relaksacyjne.

Paznokcie prostokątne - wskazują na człowieka opanowanego, zdyscyplinowanego i powściągliwego, kochającego ład i porządek - dla niego odprężające masaże.

Paznokcie owalne - charakterystyczne dla artystów ale też osób niezdecydowanych, skłonnych do podporządkowywania sobie innych - dla nich ćwiczenia oddechowe , dla uspokojenia rozbuchanego ego

Paznokcie zakrzywione (szpony) - typowe dla drażliwych, zaborczych, niecierpliwych egocentryków. Intensywny aerobik się kłania ! Paznokcie wklęsłe - często świadczą o stresie i wyczerpaniu. Pomóc może zmiana diety i zażywanie witamin z grupy B,D i E.

Brak paznokci - typowy dla osób skłonnych do samodestrukcji i kanibalizmu . Tu może pomóc tylko psycholog. Albo dobra stylistka

Preparaty doustne w postaci tabletek, kapsułek, pastylek musujących, są bardzo cennym źródłem witamin i minerałów, zwłaszcza przy objawach niedoboru. Pamiętajmy jednak, aby na ich rzecz nie rezygnować z naturalnego źródła substancji odżywczych, czyli produktów spożywczych . Zwróćmy też uwagę na ich odpowiednie przechowywanie - w lodówce trzymajmy żywność wymagającą chłodzenia (w stałej temperaturze do 4oC), aby zapobiec jej zepsuciu lub zwiędnięciu. Mrożonki trzymać najlepiej w temperaturze poniżej -18oC. Żywność w puszkach i suszona powinna się znajdować w chłodnym i suchym miejscu. Nie zapominajmy też o wypijaniu około 2 litrów wody dziennie - doskonale oczyszcza ona organizm co również ma znaczenie dla wyglądu paznokci.

Prawidłowo dobrana dieta gwarantuje nam dobre samopoczucie i odpowiednią ilość energii. Kondycję całego organizmu odzwierciedlają także paznokcie. Zdrowy paznokieć powinien mieć lekko różowy kolor , być gładki, połyskujący. Nie powinien rozdwajać się i odchodzić od palca. Jego płytka powinna być elastyczna, dość giętka ( jednak nie za bardzo!) i mieć owalny kształt. Jeżeli nasze paznokcie nie do końca odpowiadają temu opisowi.. nie załamujmy się! Wystarczy zmodyfikować naszą dietę, włączyć w nią odpowiednią ilość składników mineralnych, ewentualnie zastosować odpowiednie preparaty i cieszyć się zdrowymi , pięknymi paznokciami. A więc - smacznego!
Wygląd paznokci może być odzwierciedleniem wieku pacjenta, wykonywanej pracy i ogólnego stanu zdrowia. Paznokcie są tak jak organizm narażone na wiele chorób. Stany patologiczne organizmu mogą mieć wpływ na zdrowie paznokci: zaburzenia wzrostu paznokci oraz ich zniekształcenie.
Choroby mające wpływ na zmiany paznokciowe to min.: wyprysk, łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, pęcherzyca, kiła, brodawki zwykłe.
Leki wywołujące zmiany paznokciowe: leki malaryczne, tetracyklina, doustne środki antykoncepcyjne, psoraleny, retinoidy (pochodne witaminy A), arsen, złoto.

Zmiany w paznokciach mogą:
o Mieć charakter wrodzony
o towarzyszyć chorobom skóry
o występować w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, przemiany materii, narządów wewnętrznych
o być wywołane przez czynniki miejscowe pochodzenia urazowego, pasożytniczego, bakteryjnego
o powstawać na skutek zaburzeń odżywiania (niedobory pokarmowe, w tym braki witaminowe)
o Powstawać pod wpływem czynników zewnętrznych np.: wilgoć, temperatura
Zmiany w obrębie paznokcia są trudne do rozpoznania i identyfikacji, ponieważ obraz kliniczny w wielu przypadkach jest podobny.
Zmiany około paznokciowe możemy podzielić na pierwotne i wtórne.

Zmiany pierwotne:

Mogą stanowić poważny problem kosmetyczny. Leczenie ich jest trudne, a często wręcz nie możliwe. Czasami trzeba nawet dokonać chirurgicznego usunięcia chorej płytki.

• Bielactwo (kwitnące paznokcie, bielactwo rzekome paznokci)
Nazwa nie jest ścisła, gdyż choroba nie ma nic wspólnego z bielactwem nabytym skóry. Przyczyna jest nie znana. Być może zależy od specjalnych substancji białkowych odkładających się w płytce. Choroba ta polega na odkładaniu srebrzystobiałych plam, które pojawiają się początkowo na częściach przysadowych paznokcia, a później przesuwają się ku wolnemu brzegowi. Zwykle zmiany występują na paznokciach rąk jednego lub wielu paznokci u kobiet. Układ zmian może być punkcikowy, linijny, lub też mogą być zajęte całe płytki. Niektórzy twierdza, że sprawa choroby ma związek z grzybicą lub inną określoną jednostką chorobową.
Choroba stanowi jedynie defekt kosmetyczny.

Leczenie:
o stosowanie wszechstronnej ochrony paznokci
o odżywki
o dieta bogata w wapń.
• Palce pałeczkowate Hipokratesa (palce dobosza)
W schorzeniu tym dochodzi do przerostu i rozszerzeniu płytek paznokciowych, a dystalne części palców powiększają się. Taki obraz przypomina pałeczki dobosza - stąd nazwa. Zmiany w obrębie palców rąk towarzyszą ciężkim i przewlekłym chorobom układu oddechowego i serca.

• Bielactwo prążkowe
- białe poprzeczne prążki spowodowane przez zatrucie metalami ciężkimi, zaburzenia przemiany materii oraz mikrourazami kosmetycznymi. Może być samoistne lub dziedziczne.
• Bruzdowienie
Podłużne bruzdy - objaw normalny, nasilający się z wiekiem, a także w wyniku zaburzeń ukrwienia, w gośćcu przewlekłym, w przebiegu liszaja, reumatyzm.

Leczenie:
o delikatnie wygładzamy płytkę paznokciowa blokiem,
o stosowanie utwardzaczy zawierających włókna nylonowe.

• Poprzeczne bruzdy
Przesuwają się od macierzy ku wolnemu brzegowi; mogą być ledwo dostrzegalne lub głębokie; niekiedy powodują podział płytki. występuje zwykle po ciężkich chorobach zakaźnych, chorobach wyniszczających zwłaszcza z wysoką gorączką, zatruciach, leczeniu cytostatykami; może również towarzyszyć chorobom skóry, zwłaszcza wypryskowi lub łuszczycy. Z bruzdami poprzecznymi możemy się spotkać u osób po nieumiejętnie wykonanym zabiegu manicure, urazy mechaniczne.

Leczenie:
o delikatnie wygładzamy płytkę paznokciowa blokiem,
o stosowanie utwardzaczy zawierających włókna nylonowe.
• Łamliwość płytki paznokciowej
Zwykle wynika z zaburzeń odżywiania, u osób starszych i w ciężkich chorobach wyniszczających. Zmiany polegają na zwiększonej łamliwości płytki w skutek silnie rozwiniętych i głęboko drążących bruzd podłużnych. W częściach płytki powstają linijne bruzdowania podłużne, wzdłuż których w skutek dużego ścieńczenia płytek dochodzi do ich popękania, chropowatości powierzchni, nierównego ząbkowania wolnego brzegu. Zmniejsza się również twardość paznokcia. Do powstania łamliwości może się przyczynić kontakt z zasadami, benzyna, żywicami, używanie lakierów i zmywaczy acetonowych oraz częste moczenie i suszenie rąk.

Leczenie:
o utrzymywanie rąk w stanie suchym
o obcinanie paznokci na krótko
o stosowanie odżywek do paznokci z wapniem i utwardzaczy
o wcieranie kremów odżywczych i zmiękczających
o stosowanie leczniczych lakierów utwardzających
o stosowanie zmywaczy bezacetonowych z zawartością witamin i tłuszczów
o spożywanie żelatyny i preparatów magnezowych
o polerowanie płytek wolnego brzegu paznokcia specjalnymi pilnikami
• Oddzielanie się płytki paznokciowej (onycholiza)
Zmiana polega na rozwłóknieniu części łożyska paznokcia i stopniowym oddzielaniu płytki od podłoża. Oddzielanie rozpoczyna się na wolnym brzegu i postępuje w kierunku macierzy. Samo oddzielenie płytki następuje powoli. Zmiany zwykle rozpoczynają się na końcu jednego lub kilku paznokci i powiększają się dopóki nie oddzieli się 1/3 paznokcia. Obszar oddzielony jest blady ze względu na utratę odbicia światła od łożyska paznokciowego. Onycholiza stwarza przestrzeń podpaznokciową, w której mogą gromadzić się zanieczyszczenia i złuszczona keratyna, co powoduje różnorodne zabarwienie paznokcia od białego poprzez szary, żółty, brązowy do czarnego, w zależności od przyczyny. Ból może pojawić się w przypadku dalszego rozciągania pod wpływem urazu lub dodatkowej czynnej infekcji. Jeżeli objawy utrzymują się przez kilka miesięcy łożysko paznokcia staje się ciemne i nieregularnie pogrubione. Najczęstszymi przyczynami oddzielania się płytki paznokciowej są substancje chemiczne (cement), detergenty, kosmetyki do pielęgnacji paznokci, podrażnienie i wilgoć. Częściej zajęte są paznokcie rąk. Objaw ten występuje głównie wśród gospodyń domowych, barmanów, kosmetyczek, mechaników i pracowników budowlanych.
Oddzielanie się płytki paznokciowej może być także spowodowane urazem, chorobami skóry, ogólnoustrojowymi.

Leczenie:
o jeżeli to możliwe wykrycie i usunięcie przyczyny
o obcinanie odstających części paznokcia
o stosowanie miejscowo środków odkażających
o pędzlowanie nalewka jodowa
• Przerost płytki paznokciowej (szponowatość paznokci)
Zgrubienie płytki, znaczne wydłużenie a niekiedy zakrzywienie, co nadaje kształt szponowaty. W przypadkach zaawansowanych zmian dochodzi do zakrzywienia się paznokcia dając obrazy przypominające rogi baranie. Płytka paznokciowe traci połysk, zmienia się jej zabarwienie na brunatnobrazowe, żółte, szare lub ciemnobrunatne. W przypadku zmian wrodzonych przerost występuje na wszystkich płytkach. W przypadku zmian urazowych jedynie na jednym lub dwóch. Przyczyny szponowatości są różne najczęściej spowodowane są wielokrotnymi urazami płytek paznokciowych, ucisk obuwia, zaburzenia w krążeniu obwodowym, zaniedbania higieniczne, skłonności rodzinne.

Leczenie:
o chirurgiczne usunięcie paznokcia i wyłyżeczkowanie macierzy (zalecane jedynie u młodych osób)
o ścinanie paznokcia i szlifowanie przy użyciu szybkoobrotowych szlifierek
• Zanik płytki paznokciowej
Płytka paznokciowa staje się coraz cieńsza i zmniejsza się jej wielkość i spoistość. Możliwy jest całkowit zanik płytki paznokcia. Stan miejscowy zależy od rozległości i zaawansowania procesu chorobowego. Zmiany zanikowe paznokci wrodzone są wyrazem tzw. "defektu ektodermalnego" polegającego na zaburzeniach wzrostu różnych struktur i narządów pochodzących z tej samej części zarodka płodowego. Często obserwuje się więc współistnienie zaburzeń rozwoju paznokci, włosów, stawów czy nawet układu nerwowego.
Zmiany zanikowe mogą pojawiać się także w związku z niektórymi chorobami przebiegającymi w obrębie macierzy i niszczącymi płytkę paznokciową (stan zapalny, zakażenie, stan ropny). Na zanik płytki paznokciowej mogą wpływać również zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego i inne choroby ogólnoustrojowe.

• Zakleśnięcie płytki paznokciowej
Polega na talerzykowatym wgłębieniu płytki, który może pojawić się na jednym lub kilku paznokciach. Zmiany te występują najczęściej występują w niedokrwistości, choć nie są zależne jedynie od niedoboru żelaza. Mogą występować w przebiegu czerwienicy. W nielicznych przypadkach stwierdza się nieliczne zmiany.

Leczenie:
o preparaty z żelazem
o wyciągi z wątroby
o witaminy z grupy B i C
• Zmiany zabarwienia płytki paznokciowej
Mogą one występować w skutek zewnętrznego kontaktu z różnym i substancjami barwiącymi, chemicznymi, stosowaniem środków do pielęgnacji paznokci (np.: nadmanganian potasu, lipas barwą paznokcie na brązowo, lakiery i zmywacze na żółtawo, zakażenia bakteryjne beztlenowcami na kolor zielony itd.) lub też zależy od przyjmowania różnych leków do wewnątrz. Mogą być także spowodowane różnymi stanami chorobowymi jak żółtaczka, zaburzenia krążenia.

Leczenie:
o usunięcie przyczyny
• Zespół żółtych paznokci
Paznokcie są w tym przypadku wyraźnie zgrubiałe, nieelastyczne, nadmiernie wypukłe co nadaje im kształt beczułkowaty. Obrąbek paznokci jest zgrubiały i spadzisty, natomiast łąkotka jest zupełnie niewidoczna. Pogrubiałe płytki paznokciowe często przyjmują żółtawą lub żółtawo-zieloną barwę - stąd nazwa . Choroba często towarzyszą zastojowi chłonki w kończynach i astmie.
• Zmiany paznokciowe wywołane przez kosmetyki i niewłaściwą pielęgnację
• Szorstkość paznokci, tzw. dystrofia paznokci
Choroba często obejmuje wszystkie paznokcie; są one bardzo szorstkie i sprawiają wrażenie przetarcia ich powierzchni papierem ściernym, jakby posypane szarym pyłem Przyczyną może być łysienie plackowate, liszaj. Zmiany w obrębie płytek paznokciowych pojawiają się najczęściej w dzieciństwie czasem dopiero w wieku dorosłym. Zmianom tym często towarzyszy wklęśniecie paznokcia.

Leczenie:
o delikatne wygładzenie płytki paznokciowej blokiem
• Wklęśnięcie płytki paznokciowej, paznokcie łyżeczkowate (koilonychia).
Przyczyną tego schorzenia są najprawdopodobniej zaburzenia w synchronicznym wytwarzaniu dwóch warstw płytki paznokciowej. Do zmian te często towarzyszą różnym chorobom ogólnoustrojowym .Objawy- Środkowa część płytki paznokciowej ulega szerokiemu płytkiemu zagłębieniu, a wolny brzeg paznokcia unosi się i wywija ku górze. Przyczyną jest niedobór żelaza. Występuje przy chorobach tarczycy, u chorych dializowanych lub po przeszczepach nerek.
• Paznokcie rurkowate (wrodzone pogrubienie paznokci).
Jest to dziedziczna choroba często współistniejąca z nadmiernym rogowaceniem dłoni i stóp.
Paznokcie są zgrubiałe i nadmiernie uwypuklone w osi długiej, szersze u podstawy i zwężające się na wolnym końcu płytki. Pod płytką paznokciową gromadzą się zbite masy rogowe silnie związane z łożyskiem.
Kruchość paznokcia
Występuje przy braku krzemu w organizmie.

Leczenie:
o uzupełnienie braków krzemu
Zmiany wtórne:
• Grzybice paznokci
Stanowią około 50% chorób paznokci. Charakteryzują się zgrubieniami, przebarwieniami, łamliwością paznokci, rozwarstwianiem, częściowym wykruszaniem, nadmiernym rogowaceniem i pobruzdowanie, płytek paznokciowych. Grzybice często występują u osób z zaburzeniami odporności komórkowej, zaburzeniami hormonalnymi ( zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy). Zakażeniom sprzyja ogólne osłabienie organizmu w wyniku chorób wyniszczających (np. cukrzycy), załamanie sił odpornościowych, długotrwałe leczenie antybiotykami i lekami immunosupresyjnymi, większość grzybów jest zakaźna dla otoczenia. Zmiany rozpoczynają się od wolnego brzegu paznokcia. Płytka staje się szara lub zielonkawa, matowa, krucha, łamliwa, występuje nieregularne poprzeczne lub podłużne bruzdowanie płytki, aż do całkowitego jej spełznięcia. W cięższych przypadkach może dojść do gromadzenia się mas rogowych pod płytkami paznokciowymi. Początkowa są zajęte pojedyncze płytki paznokciowe, lecz zakażenie przenosi się łatwo na pozostałe.

Leczenie:
o konsultacja z lekarzem
o stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych
• Drożdżyca
Bardzo zakaźna choroba, rozpoczynająca się od wału paznokcia. W tym miejscu powstaje stan zapalny. Objawia się silnie zaczerwienionym i obrzękniętym wałem, z którego wydostaje się ropa. W następnym etapie zmiany obejmują płytki, które staje się szarobrunatne, bez połysku, przerośnięte i rozwarstwione.

Leczenie:
o konsultacja z lekarzem
o stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych
o eliminacja czynników sprzyjających (np.: nie należy moczyć rąk)
• Zapalenie wału paznokciowego, zespół zielonych paznokci
. To niebolesne zapalenie wałów paznokciowych z zielonym zabarwieniem płytek, spowodowane zakażeniem przez Pseudomonas aeruginosa. Do zakażenia dochodzi u osób często moczących ręce w wodzie z dodatkiem detergentów - gospodyń domowych, zmywaczy naczyń. UWAGA: żółte zabarwienie płytki paznokciowej, jej kruchość, rogowacenie podpaznokciowe stwierdzamy po zakażeniu grzybem.
• Łuszczyca paznokcia
Zazwyczaj towarzyszy łuszczycy skóry, lecz może występować samoistnie. Płytka paznokciowa staje się wówczas matowa, krucha, zgrubiała, czasami istnieją punkcikowe wgłębienia jak na naparstku. Zmiany ustępują bardzo powoli
• Zanokcica
Zmiany zapalne w otoczeniu paznokcia pochodzenia bakteryjnego (najczęściej wywołują ją bakterie - gronkowce, paciorkowce). Przyczyną zanokcicy przewlekłej są zakażenia grzybicze (drożdżaki). Często zanokcica powstaje w wyniku urazu opuszki palca (ukłucie zanieczyszczonym przedmiotem), przy naderwaniu paznokcia. Występuje ona też przy maceracji blaszki płytki paznokciowej, która powstaje w wilgotnym środowisku oraz w cukrzycy. Charakteryzuje się zaczerwienionym wałem paznokciowym, często wydobywa się ropa. Choroba ma przebieg ostry, zmiany są bardzo bolesne. Po przebiciu pojawia się wydzielina ropna. Nie jest chorobą zakazna

Notatki własne
Mistrzyni Województwa Świętokrzyskiego 2011
Właścicielka Studia White Lady
Za tę wiadomość podziękował(a): Ma-dzia, anetk

Odp: Choroby paznokci 4 lata, 3 mies. temu #15609

 • adeltha
 • Świeżynka
 • Offline
 • Posty: 17
 • Punkty: 33
A powiedzcie mi co robicie z takimi osobami, które przychodzą do Was i chcą zrobić sobie piękne paznokcie.. a okazuje się że maja np. grzybicę czy coś innego??

Odp: Choroby paznokci 4 lata, 3 mies. temu #15611

 • ELIZABETH76
 • Stylistka
 • Offline
 • Posty: 1830
 • Punkty: 2805
 • Z okazji 2 lat ENAS Zapraszam na filiżankę do Kawiarenki ENAS Byłam na Seminarium AP 2011 Dzień Kobiet 2011
adeltha takiej klientce absolutnie nie robi sie paznokci tylko trzeba koniecznie odesłać do dermatologa
Ostatnio zmieniany: 4 lata, 3 mies. temu przez ELIZABETH76.

Odp: Choroby paznokci 3 lata, 11 mies. temu #20340

 • suri29
 • Świeżynka
 • Offline
 • Posty: 17
 • Punkty: 49
przydatne informacje, od razu obejrzałam swoje paznokcie po każdym kątem aby stwierdzić, czy nie mam którejś z chorób . . .

Odp: Choroby paznokci 3 lata, 2 mies. temu #29120

 • anakra8
 • Świeżynka
 • Offline
 • Posty: 10
 • Punkty: 12
Od dłuższego czasu wklepuję w paznokcie olejek rycynowy i stosuję zmywacz z tym olejkiem i muszę przyznać, że nie mam problemów z paznokciami.
 • Strona:
 • 1
Wygenerowano w 0.71 sekundy